Toshiba notebook alırken dikkat etmemiz gerekenler

Toshiba notebook alırken dikkat etmemiz gerekenler

Toshiba notebook  alırken ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Maillere bakmak veya internette gezinmek için istiyorsanız tablet sizin için daha uyun olacaktır. Hem oyun hemde araştırma ve minimal düzeyde çalışmak veya Notebook daha uyun olacaktır. İşinize ve amacınıza yönelik olarak tasarımsal ve özel programlar gerektiyorsa Laptop veya masaüstü tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Kullanım amacını belirledikten sonra bakmamız gereken özellikleri ve parçaların ne işe yaradığına bir bakalım.

İşlemci
Bilgisayardaki işlemleri gerçekleştirip gerekli yerlere gönderir. Bu yüzden hangi amaçla kullanırsanız kullanın işlemciye dikkat etmek gerekir. En bilindik işlemci markası Intel’dir. Yeni nesil i3,  i5 ve i7 7-8. nesil  işlemciler yüksek performanslıdır.

Ekran Boyutu
Ekran boyutu sizin kullanım alanınıza göre değişir. Oyun oynayıp film izlemek istiyorsanız 15.6” ve üzeri tercih etmek gerekir. 15.6” yeni nesil laptopların genelde ekran çözünürlüğü de 1920×1080(Full HD) olur.

Bellek(RAM)
Çalıştırdığımız programların, kullanılan verilerin işlemci tarafından erişildiği kısa süreli bellektir. Bu sebeple bellek seçimine dikkat etmelisiniz. Aynı anda birden çok program çalıştırdığunuzda bilgisayarınız donar, bunun sebebi ramdır.

SSD ve HDD
Bilgisayardaki tüm verilerin depolandığı parçadır. Bu da sizin ihtiyacınıza göre değişir.

Ekran Kartı
Bu parça da bilgisayarda yaptığımız işlemleri monitöre aktarır. Oyunlar için oldukça önemlidir. Sağlam grafikli oyunları oynamak için 2 GB ve üstü alınabilir.

Bu parçaların yanı sıra pil süresi veya usb iriş portları da önemlidir.

Arnavutköy Bilişim Notebook Servisi olarak Türkiye’nin her yerinde size en yakın teknik servis olarak hizmet vermekteyiz. Hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için Arnavutköy bilişim  Merkezine Servis Talebinde bulunarak  online destek ve yardım alabileceğiniz gibi, Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo gönderi hizmetinden faydalanarak, arızalı cihazınızı onarım yapılmak üzere gönderebilirsiniz.